Wyprawka dla Polaków ze wschodniej Ukrainy

Od samego początku pobytu naszych Rodaków z Donbasu w Ośrodku Caritas w Rybakach doświadczamy od Was ogromnej życzliwości i pomocy. Z pomocą osobom, które musiały opuścić swoje domy, by móc żyć w pokoju przychodzą instytucje rządowe i samorządowe, stowarzyszenia, organizacje, firmy, parafie i indywidualne osoby. Za ten wspaniały odruch serca, bardzo dziękujemy.

Aby pomoc, którą nam ofiarowujecie, była jak najbardziej skuteczna i nakierowana na rzeczywiste potrzeby naszych Gości, bardzo prosimy o kontakt z Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie lub z Ośrodkiem Caritas w Rybakach, w celu uzgodnienia, jaki rodzaj pomocy jest w danym momencie najbardziej potrzebny.

Chcemy poinformować, że na chwilę obecną wszelkie podstawowe potrzeby naszych mieszkańców są w pełni zaspokojone. Pomoc rzeczowa, jaką można im teraz przekazać obejmuje środki higieny osobistej (środki intymne, przybory do golenia, pampersy dla dzieci). Są to rzeczy, których zasoby wymagają ciągłego uzupełniania. Można także odciążyć finanse naszych Gości, pomagając im w zakupie kawy, soków owocowych, odżywek dla dzieci do 3 roku życia oraz słodyczy. Pozostałe rzeczy codziennego użytku zapewniamy naszym Gościom w ramach realizowanego projektu rządowego.

Większe problemy staną przed naszymi Gośćmi w momencie opuszczania przez nich Ośrodka Caritas i przeprowadzania się w nowe miejsce. Oprócz konieczności odnalezienia się w nowym miejscu i nowej społeczności, stanie wtedy przed nimi problem zakupu przedmiotów niezbędnych do codziennego życia, takich jak garnki, naczynia, sztućce, pościel, ręczniki, itp. W związku z tym rozpoczęliśmy akcję „Wyprawka na start”. Zachęcamy, by organizacje i grupy osób, które licznie zgłaszają do nas chęć pomocy, objęły opieką jedną, konkretną rodzinę pozostającą w naszym programie i udzieliły jej wsparcia w momencie opuszczania przez nią Ośrodka Caritas i adaptacji w nowym miejscu zamieszkania. Indywidualny kontakt z określoną rodziną pozwoli na ustalenie zakresu pomocy, która będzie dla niej najważniejsza.

Możliwe jest także przekazanie do Caritas częściowej „wyprawki na start”, czyli nowych ręczników, pościeli, garnków, sztućców i innych artykułów niezbędnych do rozpoczęcia życia w nowym miejscu. Artykuły pozyskane w ten sposób oraz artykuły zakupione z pieniędzy przekazywanych przez naszych Darczyńców na konto Caritas Archidiecezji Warmińskiej, przekażemy opuszczającym nasz Ośrodek rodzinom, które nie zostaną objęte indywidualną opieką Darczyńców.

W związku z powyższym, Caritas w Olsztynie oraz Ośrodek w Rybakach tworzą bazę podmiotów, które chciałyby w takiej systemowej pomocy uczestniczyć. Swój akces można zgłaszać do:

Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie

p. Joanna Damięcka, tel. 89 523 64 02, 603 200 21, e-mail: polacy.donbasu@o2.pl

Ośrodek Caritas w Rybakach

p. Małgorzata Steczkowska, tel. 796 003 740 , e-mail: rezerwacje@rybaki.caritas.pl

Za wszelką pomoc już dziś składamy serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać!

Podmioty wspierające Polaków z Donbasu przebywających w Ośrodku Caritas w Rybakach:

Urząd Wojewódzki w Olsztynie
Urząd Marszałkowski w Olsztynie
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Powiat Olsztyński
Gmina Stawiguda
Samorządowcy z Dywit
Wspólnota Polska
Orange Polska
Polkomtel Sp. z o.o.
Bank Pekao S.A.
Fundacja Marcina Gortata
Krajowa Spółka Cukrowa S.A.
Bank Żywności