SZALIK HISTORII

„Szalik historii” to inicjatywa podjęta przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej na rzecz integracji między seniorami i osobami młodymi, realizowana pod honorowym patronatem J.E. ks. abp. Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego, J.E. ks. abp. Józefa Górzyńskiego, Koadiutora Archidiecezji Warmińskiej oraz pana Artura Chojeckiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Idea „Szalika” zrodziła się w czasie pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka, a konkretnej – w czasie Jego przemówienia do wolontariuszy zebranych na Tauron Arenie w Krakowie, gdzie mówił m.in. „Porozmawiaj z rodzicami, porozmawiaj ze starszymi. Przede wszystkim porozmawiaj z dziadkami, jasne? Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekaże ci dziadek i babcia. Pytajcie ich, oni to czysta mądrość”.

Słowa te zainspirowały nas do poszukiwania sposobu na to, by skłonić młodych ludzi do oderwania wzroku od ekranów komputerów i smartfonów, zatrzymania się w biegu codzienności i nawiązania zwykłej, osobistej, cierpliwej rozmowy z osobami starszymi, które nie zawsze odnajdują się w szalonym tempie otaczającego je świata, ale które niosą w swoim życiu mądrość i świat wartości niezbędnych do rozwoju młodego pokolenia.

Tak powstał pomysł na „Szalik historii”. Szalik ma tu znaczenie dwojakie – z jednej strony, historie naszych dziadków tworzą wzorzystą i często pięknie przeplataną historię życia, która znajduje swoje odbicie w symbolu szalika. Drugie znacznie jest bardziej dosłowne, w ramach akcji chcemy bowiem zachęcać młodych do podjęcia z seniorami (dziadkami, babciami, sąsiadami) wspólnej aktywności na rzecz lokalnych społeczności, takich jak wspólne dzierganie szalików i skarpet dla bezdomnych, organizowanie zbiórek rzeczowych dla dzieci z miejscowych świetlic, itp. Wspólne działanie ma tu być pretekstem, sposobem na wspólne spędzenie czasu. Zasadniczym celem akcji jest bowiem snucie „Szalika historii”, rozmów, opowiadań. W ramach akcji zwracamy się do młodych ludzi, by te opowieści i wspólne działania dokumentowali i umieszczali w swojej przestrzeni komunikacji, czyli w Internecie.

Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom powstanie piękny, bogaty skarbiec ludzkich historii, z którego będą mogły czerpać kolejne pokolenia. Liczymy także, że pozwoli ona młodym ludziom odkryć bogactwo seniorów, nim na to odkrycie będzie za późno. Zapraszamy na fanpage akcji na portalu społecznościowym Facebook.