25 lat Caritas – Uroczystości w Gietrzwałdzie

Czas obchodów srebrnego jubileuszu połączone zostały z obchodami Dnia Chorego, który przypada na 11 lutego dzień wspomnienia MB z Lourdes. Podczas konferencji formacyjnej środowiska medycznego Caritas w sposób szczególny zwrócona została uwaga na osoby dotknięte doświadczeniem cierpienia w wymiarze fizycznym, psychicznym, i duchowym. Caritas Warmińska powołała wiele stacji, gdzie posługuje chorym w ramach opieki hospicyjnej i długoterminowej.

W programie konferencji historię tworzenia Stacji Caritas z krótką katechezą opartą o List apostolski „Salvifici doloris” św. Jana Pawła II przybliżył uczestnikom zastępca dyrektora Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz , w dalszej części programu usłyszeliśmy Historię objawień w Gietrzwałdzie z ust ks. Stefana Porossa przewodnika po Sanktuarium.

Kolejnym elementem naszych obchodów była Uroczysta Msza Święta w intencji chorych oraz osób okazującym im pomoc pod przewodnictwem gospodarza ks. Marcina Chodorowskiego Proboszcza Parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie Homilię wygłosił o. Hubert Matusiewicz – zastępca dyrektora Caritas Polska, który w modlitwie zawierzenia polecił opiece Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej chorych, podopiecznych, pracowników i wolontariuszy. Anioł Pański poprowadziła s. Wiktoria Zgorzałek Kierownik Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie razem z chórem Warmii i Mazur pod dyrygenturą Pani mgr Alicja Kucharzewska – Samko.

Zwieńczeniem duchowej uczty było niezwykłe wykonanie koncertu Chóru Warmii i Mazur po którym wszyscy udali się na ciepły posiłek. Na zakończenie naszych uroczystości jeszcze raz spotkaliśmy się w Bazylice aby uczestniczyć w nabożeństwie z przejściem do źródełka z okazji Dnia Chorego , które poprowadził ks. Paweł Zięba Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej