Pomoc dla ofiar w Nepalu

W sobotę 25 kwietnia o 11.56 czasu lokalnego w Nepalu, niecałe 50 km od stolicy, Katmandu, doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile (7.8 w skali Richtera). W wyniku tej tragedii zginęło kilka tysięcy osób ( szacuje się, że ofiar śmiertelnych może być nawet 10 tysięcy). Polska Akcja Humanitarna podaje, że skutki trzęsienia ziemi odczuwa aż 8 milionów osób w 39 powiatach. Zniszczonych zostało 70 tysięcy domów, a poważnie uszkodzonych – kolejne 600 tysięcy. Jest to największa katastrofa naturalna, jaka dotknęła ten region od ponad 80 lat.Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych ( Caritas Polska już do tej puli 30 tysięcy euro), Caritas Internationalis wysłała na teren katastrofy wyspecjalizowane zespoły interwencyjne oraz wolontariuszy z wielu krajów. Pomoc na miejscu koordynowana jest przez Caritas Nepal we współpracy z Caritas Indie i Caritas Nowa Zelandia.Przekazana dotychczas pomoc jest jednak zaledwie kroplą w morzu potrzeb. W chwili obecnej najbardziej potrzebne są woda, żywność, namioty, płachty przeciwdeszczowe oraz pomoc psychologiczna dla ludzi b będących w stanie głębokiego wstrząsu. Ponieważ trzęsienie ziemi zniszczyło wiele budynków użyteczności publicznej, miejscowe szpitale są przepełnione, zaczyna również brakować leków i środków opatrunkowych.

O braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i krajach z nim graniczących zaapelował w niedzielę 26 kwietnia, na zakończenie spotkania na Regina Coeli, papież Franciszek, który zapewnił o swojej modlitwie za ofiary i rannych oraz wszystkich cierpiących w wyniku tego straszliwego kataklizmu. O solidarność z mieszkańcami Nepalu zaapelował także abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP. W jego komunikacie czytamy m.in. „Kościół Katolicki w Polsce pragnie okazać znak solidarności z ofiarami żywiołu. Potrzebna jest zarówno modlitwa, jak też wsparcie osób poszkodowanych, w tym szczególnie pomoc dla wszystkich cierpiących w szpitalach pozbawionych podstawowych środków medycznych”.

W odpowiedzi na te apele, Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba zarządził przeprowadzenie w niedzielę 10 maja 2015 roku we wszystkich parafiach Archidiecezji Warmińskiej zbiórki do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Zebrane pieniądze należy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Warmińskiej: 71 1240 5598 1111 0000 5033 4618 ( Bank PKO S.A. w Olsztynie). W tytule przelewu podając nazwę parafii oraz dopisek „Nepal”. Zgromadzone środki zostaną przekazane do Nepalu za pośrednictwem międzynarodowych struktur Caritas.

Z głęboką wdzięcznością za każdy gest miłosierdzia wobec cierpiących i wsparcie w duchu chrześcijańskiej solidarności.

Działalność Caritas Archidiecezji Warmińskiej