Dziękczynienie za trzeźwość

Problem alkoholizmu i innych uzależnień bardzo mocno zapisuje się w krajobrazie polskiego społeczeństwa. Wydaje się, że nie ma w naszym kraju osoby, która nie byłaby przez uzależnienia w jakiś sposób zraniona. Uzależnienia są jedną z najważniejszych przyczyn i jednym z najpoważniejszych skutków bezdomności, przemocy domowej, niewydolności rodzicielskiej, sieroctwa społecznego i wielu innych negatywnych zjawisk społecznych. Wagę tego zjawiska widać także w intencjach modlitewnych zanoszonych przez wiernych w czasie różańców, nowenn, pielgrzymek – co najmniej połowa odczytywanych przy tej okazji intencji dotyka obszaru uzależnień i ich skutków.

Wielu uzależnionym udaje się wrócić do normalnego życia, wielu udaje się przeżyć kolejne dni w trzeźwości. Chcąc wielbić Boga za tę łaskę, na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i u progu rozpoczynającego się Roku Świętego Brata Alberta, Caritas Archidiecezji Warmińskiej pragnie podjąć dziękczynienie za dar trzeźwości. W związku z tym, zapraszamy wszystkich, którym bliski jest temat walki o trzeźwość, na nowennę Mszy Świętych oraz nabożeństw dziękczynnych, które, zaczynając od października, będą odprawiane w kolejne czwarte soboty miesiąca w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie o godzinie 13.00 (wyjątkiem będzie grudzień, kiedy Msza będzie odprawiona w piątą sobotę miesiąca, 31.12.2016 r.).

Wybór Gietrzwałdu na miejsce tej modlitwy nie jest przypadkowy. Gietrzwałd to maleńka miejscowość leżąca w województwie warmińsko-mazurskim, 18 km od Olsztyna, w której od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom. W czasie objawień, Maryja, poproszona o zdrowie dla pewnej rodziny, odpowiedziała Wizjonerkom „Będą zdrowi, jeżeli będą się modlić i nie będą pić wódki". Bractwo wstrzemięźliwości i ogromny ruch trzeźwościowy były jednymi z pierwszych i największych owoców Maryjnych objawień. Należy też podkreślić, że objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie to jedyne objawienia w Polsce oficjalnie potwierdzone przez władzę kościelną (więcej informacji na temat Sanktuarium i Objawień na stronie www.sanktuariummaryjne.pl)Ewentualne pytania prosimy kierować na adres mailowy olsztyn@caritas.pl lub telefonicznie pod numer (89) 523-64-02.Działalność Caritas Archidiecezji Warmińskiej