Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Charytatywna i humanitarna działalność dla realizacji potrzeb duchowych i materialnych człowieka
Aktualności Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Pielgrzymka do Gietrzwałdu


W dniu 23 lipca 2016 roku o godz. 8.30 z Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie wyruszy piesza pielgrzymka Gietrzwałdu. W związku z planowanymi Światowymi Dniami Młodzieży, w całej Polsce od 20 do 25 lipca 2016 roku każda Diecezja będzie organizowała tzw. Dni w Diecezjach.Spotkanie z Caritas Osnabruck


21 lipca przedstawiciele Caritas Osnabrück z Niemiec odwiedzą placówki prowadzone przez naszą Caritas. Kilkunastoletnia współpraca pozwoliła nam na wspólne realizacje projektów medycznych, szkolenia pracowników w Polsce i Niemczech i wielu innych dzieł.

więcej →

Turnus polonijny da dzieci z Wileńszczyzny


Rozpoczął się już 18. turnus kolonijny polonijno-językowy Caritas Archidiecezji Warmińskiej dla dzieci z Wileńszczyzny. Placówką letniego wypoczynku jest Ośrodek Wypoczynkowo-Edukacyjny Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach nad jez. Łańskim.

więcej →

Kolonie letnie 2016 - "Wakacyjna przygoda z Caritas”


Caritas Archidiecezji Warmińskiej w czasie wakacji organizuje 8 turnusów kolonijnych dla ponad 320 dzieci. Uczestnikami wypoczynku są m.in. podopieczni świetlic opiekuńczo-wychowawczych Caritas, rodzinnych domów dziecka, zamieszkałe na terenie małych miejscowości Archidiecezji Warmińskiej. Wypoczynek będzie odbywał się w miejscowościach: Frombork, Mikoszewo i Rybaki. Podczas kolonii dzieci będą miały zorganizowane zajęcia, rozwijające ich talenty, zajęcia sportowe, kąpiele i plażowanie. Organizowane będą także wycieczki historyczne i krajoznawcze, pokazujące uczestnikom wypoczynku najładniejsze regiony Polski.Pielgrzymka do Gietrzwałdu


21 maja w roku Świętym Miłosierdzia zorganizowaliśmy pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Program przewidywał uroczystą Mszę Świętą, Festyn Rodzinny, oraz wiele innych atrakcji.

więcej →

KONKURS PLASTYCZNO-FIMOWY


Zapraszamy dzieci i młodzież z terenu Archidiecezji Warmińskiej do udziału w konkursie plastyczno-filmowm. Konkurs ma na celu integrację środowiska młodych wolontariuszy, poprzez umożliwienie im podzielenia się własnym doświadczeniem.

wyniki konkursu →

X Zbiórka żywności TAK POMAGAM


4 i 5 marca zorganizowaliśmy X Zbiórkę żywności "TAK POMAGAM". Podczas zbiórki, w sklepach oraz supermarketach wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Serdecznie dziękujemy za pomoc osobom najuboższym.

więcej →

XXIV Światowy Dzień Chorego


14 lutego 2016r. odwiedziliśmy chore dzieci przebywające w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

więcej →

Koncert Rodziny - Rodzinom 6 stycznia 2016 Hala Urania


Caritas Archidiecezji Warmińskiej, Stowarzyszenie Forum Prorodzinne oraz Radio Olsztyn zapraszają na Świąteczny Koncert Charytatywny „Rodziny - Rodzinom”, w czasie którego będziemy mieli okazję wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu Rodziny Pospieszalskich.

więcej →

Uroczysta Wieczerza Wigilijna


Jak co roku zorganizowalśmy Wigilię dla osób ubogich, bezdomnych i chorych. Spotkanie odbyło się w trzech turach o godzinie 12.00, 13.30 i 14.30. Na wigilijnym stole pojawiły się m.in. barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryba smażona, śledź, ciasto, owoce.

więcej →

Pomoc dla Renaty


Zakończyliśmy remont mieszkania Pani Renaty młodej, 31-letniej, mamy samotnie wychowującej 8 dzieci, w tym niepełnosprawną Hanię. Jej rodzina otrzymała ostatnio od gminy nowe mieszkanie, niemal dwa razy większe od tego, w którym mieszkała do tej pory.

więcej →

Mikołaj w Ośrodku Interwencji Kryzysowej


7 grudnia 2015 roku zorganizowaliśmy zabawę mikołajkową dla dzieci z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W zaplanowanych konkursach dzieci mogły pokazać swoje możliwości, a mamy na chwilę zapomnieć o swoich problemach. W przygotowaniu imprezy brali udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie.Karnawałowy Bal Kostiumowy


7 stycznia 2016 roku organizujemy Karnawałowy Bal Kostiumowy, na który zapraszamy Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas wraz z Opiekunami. Zapewniamy dobrą zabawę oraz liczne atrakcje, m.in.: konkurs na najciekawszy strój wybranego Świętego, wybór Królowej i Króla balu, tańce, poczęstunek. Za udział w konkursach przewidziane są nagrody! Początek balu: godz. 16,.00 w siedzibie Caritas przy ulicy Grunwaldzkiej 45. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie grup do 20.12.2015r. Osoba do kontaktu: Krystyna Kucewicz, tel. 89 534 01 17.IX Zbiórka żywności


W dniach 11 i 12 grudnia 2015 roku w godzinach 12:00 - 20:00 lub do zamknięcia sklepów i supermarketów organizujemy zbiórkę żywności. Wolontariusze zbierać będą artykuły codziennej potrzeby, takie jak: mleko, mąkę, cukier, makaron, ryż, herbatę, słodycze, oraz konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości.Polacy z Ukrainy w Rybakach


Na wojskowym lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały samoloty z ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy. Polacy zostali umieszczeni w naszym ośrodku wypoczynkowym w Rybakach i rozpoczną program adaptacyjny, który potrwa sześć miesięcy. Następnie trafią do miast na terenie kraju...

więcej →

Z siatką po Miłosierdzie


U progu Roku Miłosierdzia, Caritas Archidiecezji Warmińskiej rusza z nową akcją – „Siatka Miłosierdzia”. „Siatka Miłosierdzia” to, wzorowana na poznańskiej „Tytce charytatywnej”, papierowa torba na zakupy, którą można bezpłatnie odebrać w swojej parafii, wypełnić trwałymi artykułami żywnościowymi ...

więcej →

X Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę


W sobotę 14 listopada organizujemy pielgrzymkę na Jasną Górę dla osób bezdomnych. Przewidziana jest konferencja, świadectwo, droga krzyżowa, Msza Święta w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwm ks. Mariana Subocza - dyrektora Caritas Polska, oraz gorący posiłek.

więcej →

Pomoc dla Nazara z Ukrainy


Pani Oksana Bej, mieszkanka Ukrainy, zwraca się z prośbą o pomoc dla swojego syna Nazara. 5 sierpnia 2015r Nazar uległ poważnemu wypadkowi, pracując w firmie budowlanej koło Działdowa. W wyniku wypadku nastąpiło uszkodzenie kręgosłupa szyjnego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

więcej →

UBI CARITAS - 25 lat Caritas Polska- Uroczystość w Teatrze Polskim


W Teatrze Polskim w Warszawie w piątek, 9 października, w siedzibie Caritas Polska odbyła się międzynarodowa konferencja na temat Rodziny, jako przedmiotu troski Caritas,a w sobotę, 10 października, uroczysta ekumeniczna "Gala Ubi Caritas". Nagrody "Ubi Caritas" przyznawane są od 2003 roku...

więcej →

Pomoc dla Renaty


Pani Renata to młoda, 31-letnia, mama samotnie wychowująca 8 dzieci, w tym niepełnosprawną Hanię. Jej rodzina otrzymała ostatnio od gminy nowe mieszkanie, niemal dwa razy większe od tego, w którym mieszkała do tej pory. Mieszkanie to jednak wymaga pilnego remontu. Zbliża się zima...

więcej →

Pomoc dla Beaty


Beata to 28-letnia pacjentka Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie. Od urodzenia jest osobą niepełnosprawną ruchowo, a ze względu na kolejne komplikacje zdrowotne od 5 lat podłączona jest do respiratora. Prosimy o pomoc w zakupieniu dla niej wózka-podnośnika przystosowanego do kąpieli leżących pacjentów.

więcej →

Jubileuszowe Spotkanie SKC w Rzeszowie


W dniach 12-13 września 2015 r. Caritas Polska zorganizowała w Rzeszowie Ogólnopolskie Jubileuszowe Spotkanie Szkolnych Kół Caritas. Zjazd wpisał się w jubileusz 25-lecia reaktywacji Caritas w Polsce. Była to okazja do podziękowań dla wolontariuszy, którzy mieli możliwość integracji z innymi uczestnikami, oraz poznania Rzeszowa i Podkarpacia.

więcej →

Uroczyste podziękowania dla Sióstr Albertynek


W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia 2015 roku została odprawiona Msza św. w kaplicy Caritas o godzinie 15.00, której przewodniczył dyrektor Caritas ks. Paweł Zięba, a homilię wygłosił ks. Piotr Brygoła z-ca dyrektora Caritas z Centrum Młodzieży Caritas we Fromborku.

więcej →

Podsumowanie programu adaptacji rodzin z Donbasu


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganozowało spotaknie podsumowujące program adaptcji rodzin ewakuowanych z Donbasu. W wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz samorządów, organizacji pozarządowych i firm.

więcej →

Tornister pełen usmiechów


Już po raz siódmy Caritas, za pośrednictwem parafii w całej Polsce, prowadzi kampanię „Tornister pełen uśmiechów”. Jej celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów z najuboższych polskich rodzin poprzez wyposażenie ich w wyprawki szkolne.

więcej →

Z Solecznik do Rybak


Zakończył się już 17. turnus kolonijny dla dzieci z Wileńszczyzny. Caritas Archidiecezji Warmińskiej od 1999 roku organizuje kolonie letnie polonijno-językowe dla młodych Polaków spod Wilna. Tym razem na letni wypoczynek na Warmię przyjechało 45 uczniów ze swoimi nauczycielami

więcej →

Dzień Dziecka


Pod hasłem Rodziny razem w dniach od 26 maja do 1 czerwca 2015 r. przeżywaliśmy Tydzień Rodziny, który włączony jest do obchodów Roku Caritas. 31 maja 2015 roku Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspólnie z Urzędem Miasta jako organizatorem głównym zaprosiła dzieci do Parku Centralnego.

więcej →

Pomoc dla Nepalu


W sobotę 25 kwietnia o 11.56 czasu lokalnego w Nepalu, niecałe 50 km od stolicy, Katmandu, doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile (7.8 w skali Richtera). W wyniku tej tragedii zginęło kilka tysięcy osób ( szacuje się, że ofiar śmiertelnych może być nawet 10 tysięcy). Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba zarządził przeprowadzenie w niedzielę 10 maja 2015 roku we wszystkich parafiach Archidiecezji Warmińskiej zbiórki do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

więcej →

Rozstrzygnięcie konkursu dla SKC i PZC z okazji 25-lecia Caritas


Do konkursu wpłynęło 35 zgłoszeń. Nadesłane prace spełniały wymagania zawarte w regulaminie konkursu. Prace w formie elektronicznej będą prezentowane na comiesięcznych spotkaniach wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas.

więcej →

Gala z okazji 25-lecia Caritas


W teatrze im. Stefana Jaracza 24 kwietnia odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Blisko 400 osób miało okazję zapoznać sie z działalnością Caritas, historią powstania oraz aktualnymi osiągnięciami.

więcej →

Uroczysta Msza Święta z okazji 25-lecia Caritas


23 kwietnia w Bazylice Współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie, w uroczystość św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, Patrona Polski i Archidiecezji Warmińskiej o godź. 12.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego, w dniu Jego Patronalnego Święta, wraz z obchodami 25-lecia Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

więcej →

Jałmużna Wielkopostna


Caritas Archidiecezji Warmińskiej przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Jałmużna Wielkopostna”. Pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych. Jałmużna to „datek dla biednych i potrzebujących”, uczynek miłosierny. Pismo św. wspomina o obowiązku dawania jałmużny, gdzie motywem dawania jałmużny jest miłość – miłość Boga i miłość bliźniego: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 41).XXIII Światowy Dzień Chorego


15 lutego 2015r. ośmiu wolontariuszy SKC Gimnazjum Nr 8 w Olsztynie wraz z opiekunem p. Sebastianem Polakowskim odwiedziło chore dzieci przebywające w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

więcej →

Obchody 25 lat Caritas w Gietrzwałdzie - 8 luty 2015


8 lutego 2015 roku w Gietrzwałdzie obchodziliśmy 25 lecie Caritas. W ramach obchodów odbyło się spotkanie medycznego środowiska Caritas i zaproszonych Gości wraz z konferencją formacyjną w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy Świętej w Bazylice p.w Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył Ksiądz Proboszcz Marcin Chodorowski, a homilię wygłosił o. Hubert Matusiewicz - z-ca Dyrektora Caritas Polska. Nabożeństwo z okazji Dnia Chorego w Bazylice z przejściem do źródełka poprowadził Ks. Paweł Zięba - Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

więcej →

Drodzy Dobroczyńcy i Ofiarodawcy


Od samego początku pobytu naszych Rodaków z Donbasu w Ośrodku Caritas w Rybakach doświadczamy od Was ogromnej życzliwości i pomocy. Z pomocą osobom, które musiały opuścić swoje domy, by móc żyć w pokoju przychodzą instytucje rządowe i samorządowe, stowarzyszenia, organizacje, firmy, parafie i indywidualne osoby. Za ten wspaniały odruch serca, bardzo dziękujemy.

więcej →

Wyprawka dla Polaków ze wschodniej Ukrainy


Caritas Archidiecezji Warmińskiej informuję, że osoby chętne do niesienia pomocy Polakom ze Wschodniej Ukrainy, mogą przygotować paczki w formie wyprawki na start - kołdry, poduszki, pościel, zastawa stołowa, garnki, ręczniki, sztućce, pledy, koce, przybory kuchenne itp.

więcej →

Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy


Od 13 stycznia przebywa na terenie Polski 176 osób polskiego pochodzenia i ich rodzin z terenów Ukrainy, gdzie toczą się działania wojenne. Przebywają w Ośrodku Caritas w Rybakach i w Ośrodku KPRM w Łańsku. Dziękujemy za liczne przejawy zainteresowania i chęć przyjścia z pomocą naszym Rodakom i ich rodzinom. Aby efektywnie skorzystać z Państwa pomocy prosimy, aby wszelkie propozycje dotyczące pracy i pomocy ...

więcej →

Polacy ewakuowani z Donbasu w ośrodku Caritas


W związku z ewakuacją osób z ukraińskiego Donbasu zagrożonego konfliktem zbrojnym, Caritas Archidiecezji Warmińskiej informuje, że osoby chętne do niesienia pomocy mogą przygotować paczki ze środkami higienicznymi - proszki, szampony, żele, mydła, szczoteczki do zębów itp. Istnieje również zapotrzebowanie na artykuły szkolne, wózki dziecięce i foteliki samochodowe, odzież dziecięcą oraz akcesoria dziecięce. Paczki można składać w siedzibie Caritas Archidiecezji Warmińskiej przy ulicy Grunwaldzkiej 45 w Olsztynie. Zapraszamy na stronę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ośrodka Caritas w Rybakach.

więcej →

Podprogram FEAD 2014


Caritas Archidiecezji Warmińskiej przystąpiła do realizacji Programu Pomocy Żywnościowej- Podprogram 2014 w ramach ,,Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym”-FEAD. Podprogram FEAD 2014 realizowany jest na terenie Olsztyna i woj. warmińsko-mazurskiego od 05.12.2014r. Artykuły żywnościowe: cukier, makaron, mielonka, mleko, olej są przekazywane osobom najbardziej potrzebującym- podopiecznym MOPS i GOPS zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dystrybucja żywności prowadzona jest przez wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. Artykuły żywnościowe będą wydawane w parafiach do 25. 01.2015r.Uroczysta Wigilia w Caritas


Jak co roku Caritas Warmińska zorganizowała Wigilię dla osób ubogich, bezdomnych i chorych. Spotkanie odbyło się w trzech turach, gdzie przy stole zasiadło ponad 300 osób. Uroczystość odbyła się w obecności przedstawicieli władz miasta.

więcej →

Projekt : Razem ku przyszłości - Dni Seniora


W sobotę, 20 września 2014r. w Olsztynie i Bartoszycach, a także 27 września w Nidzicy miały miejsce obchody „Dnia Seniora”, które odbyły się w ramach projektu „Razem ku przyszłości”. Wśród atrakcji znalazły się między innymi ...

więcej →

Projekt : Razem ku przyszłości

W dniach 24–31 sierpnia w Krynicy Morskiej odbyły się warsztaty w ramach projektu „Razem ku przyszłości”. Uczestnicy projektu zdobywali wiedzę z zakresu socjologii, psychologii, pracy socjalnej, a także pisania projektów o dofinansowanie.

wiecej →

Dzień Dziecka w Caritas

Dnia 31 maja o godzinie 10.00 w Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach odbył się kolejny festyn z okazji Dnia Dziecka. Sponsorem strategicznym zabawy jak co roku jest Jeronimo Martins sieć sklepów Biedronka

wiecej →

Carrefour i Caritas razem


Wspólna inicjatywa Carrefour Polska, Fundacji Carrefour oraz Caritas Polska jest odpowiedzią na pogłębiający się problem niedożywienia dzieci w Polsce. Jest to już III ogólnopolska edycja programu „Dożywiania z Carrefour” obejmująca swym...

wiecej →Działalność Caritas Archidiecezji Warmińskiej